Domů » Články » 7 nejlepších způsobů, jak používat čističku vzduchu, abyste z ní vytěžili maximum

7 nejlepších způsobů, jak používat čističku vzduchu, abyste z ní vytěžili maximum

7 nejlepších způsobů, jak používat čističku vzduchu, abyste z ní vytěžili maximum

Stručně řečeno, umístěte čističku vzduchu do středu místnosti, neblokujte její cirkulaci vzduchu a zvedněte ji z podlahy do vyšší pozice. Pokud se v mítnosti kouří, pravidelně udržujte senzory a filtry čisté, používejte další posilovací ventilátory nebo více čističek a nechte ji zapnutou na nižší rychlosti po dobu 24 hodin denně při zavřených dveřích a oknech.

Čističky vzduchu jsou vynikající zařízení pro filtraci vzduchu v interiéru. Mají ventilátory a často jsou osazeny také sadou filtrů pro recirkulaci vzduchu. Při používání čističky vzduchu však musíte být chytří, aby filtrace vzduchu byla účinná a abyste z čističky vytěžili maximum.

Pokud chcete ze své čističky vzduchu dostat maximu, tak je tu právě pro vás tento článek. Poskytneme vám několik užitečných tipů a triků, jak čističku vzduchu používat, abyste z ní vytěžili opravdu nevíc a aby vzduch v místnosti byl dokonale čistý.

Kam umístit čističku vzduchu?

Pokud máte zapnutou čističku vzduchu, tak mějte vždy zavřená okna a dveře v místnosti, kde čistíte vzduch. Používejte navíc ventilátor, který rozproudí vzduch v bytě. Tím dojde k cirkulaci vzduchu a čistička vzduchu má větší šanci polapit maximum nečistot obsažených ve filtrovaném vzduchu.

1. Neblokujte cirkulaci vzduchu

Pokud kupujete čističku vzduchu poprvé, pravděpodobně vás zajímá, na jaké místo je nejlepší čističku vzduchu umístit? Musíte si hned ze začátku ujasnit, že na umístění čističky vzduchu velmi záleží.

Většina čističek vzduchu má horizontální přívody vzduchu a vertikální výstupy vzduchu. Neblokujte cirkulaci vzduchu v čističkách vzduchu žádnými předměty. Postavte ji alespoň 15 cm od závěsů nebo stěn.

Čističku vzduchu je nutné umístit na rovný povrch, například na podlahu, noční stolek nebo stůl. Ať už má stojan nebo kolečka, rovný povrch poskytuje stabilitu a zajišťuje lepší výkon.

K účinnému zachycení kouře použijte stoličku, abyste čističku vzduchu zvedli ze země. Snažte se ji umístit do středu místnosti. Nepoužívejte čističky vzduchu HEPA na vlhkých místech, například v koupelně. Dochází pak ke zvlhčení filtrů s vláknitými médii a jejich zničení.

Vyhněte se umístění čističky vzduchu venku. Filtr byste velmi rychle znečistili – vdpodstatě byste čistili nevyčistitelný prostor.

2. Dveře a okna nechte zavřené

Čističky vzduchu fungují nejlépe v uzavřeném prostoru. Když je čistička vzduchu zapnutá, mějte okna a dveře zavřené. Jinak bude trvat neomezeně dlouho, než se vzduch v místnosti vyčistí. Byl by to boj s větrnými mlýny. Vzduch by se stále zanášel nečistotami z venku.

Větrání je však pro zdravý vzduch v místnosti nezbytné. Občas otevřete okna, aby se do místnosti dostal čerstvý vzduch. Pokud okno otevřete, tak čističku vzduchu po danou dobu vypněte.

3. Nechávejte čističku zapnutou 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

Doporučujeme, abyste čističku vzduchu měli zapnutou nepřetržitě při nižších otáčkách. Mnoho čističek vzduchu má funkci automatického režimu. Tato funkce reguluje rychlost ventilátoru tak, aby pracoval efektivně. Některé modely se vypínají, když ve vzduchu není delší dobu žádné znečištění.

Pokud vaše čistička vzduchu nemá automatický režim, nechte ji zapnutou na nejnižší rychlosti ventilátoru po dobu 24 hodin. Takto bude nepřetržitě zachycovat nečistoty ve vzduchu, aniž by způsobovala velký hluk nebo zvyšovala vaše účty za energii.

Vždy si můžete pořídit energeticky úsporný model pro nepřetržitý provoz. Podívejte se na náš výběr nejlepších čističek vzduchu s certifikací ENERGY STAR.

4. Filtry pravidelně čistěte a případně měňte

Pokud má vaše čistička vzduchu pratelný látkový předfiltr, můžete jej hodit do pračky. V případě pratelného síťového předfiltru jej čistěte vlažnou vodou. Můžete použít některé tekuté prací prostředky. Před opětovnou instalací předfiltr vysušte. Čištění předfiltru provádějte alespoň dvakrát měsíčně.

Pokud předfiltry nejsou omyvatelné, můžete filtr čistit vysavačem pomocí měkké kartáčové hlavice.

Filtry HEPA nebo jiné vláknité filtry jsou pouze vyměnitelné, nikoliv omyvatelné. Nevysávejte je, pokud nejsou chráněny síťkou nebo síťovým filtrem. Vyměňte je podle pokynů výrobce. Po výměně resetujte indikátor stavu filtru.

Čističku vzduchu Beurer LR 200 můžete mít nyní v akci za exkluzivní cenu.

Utřete prach a nečistoty z mřížek sání a výstupu vzduchu pomocí utěrky z mikrovlákna. Nepoužívejte mokrý hadřík.

5. Vyčistěte čočku snímače prachu

Některé čističky vzduchu jsou vybaveny vestavěným laserovým snímačem prachu. Ty počítají částice v laserovém paprsku pomocí pokročilých algoritmů.

Vzhledem k jeho citlivosti se čočka snímače zanáší prachem a nečistotami. Chcete-li ze snímače získat přesné výsledky, čistěte skleněnou čočku alespoň jednou za měsíc.

V období kvetení travin a stromů čistěte snímač prachu dvakrát měsíčně.
Každý snímač se smí čistit jinak a většina čističek vzduchu má v návodu přesně popsáno, jak daný snímač můžete čistit.

6. Používejte ventilátory nebo více čističek vzduchu

Každá čistička vzduchu má skóre CADR (Clean Air Delivery Rate) a na základě požadované rychlosti výměny vzduchu můžete zjistit ideální pokrytí místnosti. V reálném prostředí bytu nebo kanceláře však dochází k určitým systémovým ztrátám.

Bez ohledu na to, jak silné je proudění vzduchu, je pro čističku vzduchu náročné zachytit škodliviny ze všech koutů místnosti. To platí v okolí rohů blokovaných předměty, jako jsou květináče a komody.

K vyřešení tohoto problému můžete použít ventilátor, který vzduch v místnosti účinně rozproudí. Také můžete použít dvě nebo více čističek vzduchu, zejména pokud je vaše místnost velká.

Ventilátor umístěte do míst, kam čistička nedosáhne.
Někteří výrobci čističek vzduchu tvrdí, že ventilátory nejsou potřeba nebo že ventilátory jen víří vzduch. Fyzika ale naštěstí platí všude stejně a tak je z logiky věci jasné, že použitím ventolátoru si zkrátka vždy pomůžete, protože pomocí něj do čističky naženete vzduch právě z míst, kam čistička nedosáhne.

7. Co byste měli dodržovat?

Před čištěním čističky nebo výměnou filtrů ji vždy odpojte od elektrické zásuvky.Některé čističky vzduchu mají funkci dětského/zvířecího zámku. Během nepřítomnosti v domácnosti nezapomeňte tuto funkci zapnout. Pomáhá zajistit, aby vaše děti nebo domácí zvířata nemohly manipulovat s nastavením.
Nepokládejte na přístroj žádné předměty, jako jsou knihy, vázy apod.
Neumisťujte čističku vzduchu do místnosti, kde se vyskytují výbušné, hořlavé nebo toxické plyny a látky. Tyto látky mohou jednotku poškodit nebo ohrozit její výkon.

Závěr

Čistička vzduchu pomáhá odstraňovat z vašeho domova nebo kanceláře škodliviny ze vzduchu. Pokud se používá správným způsobem, může udržet vás i vaši rodinu v bezpečí tím, že účinně eliminuje škodliviny ve vzduchu. Čističky také mohou zlepšit kvalitu vašeho spánku. Celkově zlepší kvalitu vašeho života a produktivitu.

Nezapomeňte, že před provozem nebo údržbou čističky vzduchu byste měli vždy dodržovat pokyny výrobce.