Domů » Články » Chladí čističky vzduchu místnost? Ano i ne!

Chladí čističky vzduchu místnost? Ano i ne!

  Čistička vzduchu neochlazuje vzduch v místnosti, protože v běžných čističkách vzduchu nejsou použity žádné mechanismy chlazení vzduchu. Obecně je čistička vzduchu ventilátor, který cirkuluje vzduch v uzavřeném prostoru prostřednictvím svých mechanických, elektrických nebo hybridních vzduchových filtrů. Ačkoli některé typy čističek vzduchu nevyžadují ventilátor, jako například ionizátory. Přečtěte si více informací o různých technologiích čištění vzduchu.

  Čistička vzduchu je ventilátor

  Protože však čistička vzduchu funguje jako ventilátor, můžete se cítit chladněji, pokud je směr proudění vzduchu směrem k vašemu tělu. Stejně jako ventilátor vám proud vzduchu z čističky vzduchu způsobí, že se budete cítit chladněji, protože se vzduch bude pohybovat nad vaší pokožkou. Pocit chladu bude záviset na rychlosti dodávání vzduchu (CADR) čističky vzduchu, která je obvykle v průměru 80-300 CFM. CFM stropního nebo stolního ventilátoru je mnohem vyšší (1000+ cfm), takže pocit chladu z čističky vzduchu bude výrazně nižší.

  Na směru proudění vzduchu záleží

  Všichni víme o tom, že stropní ventilátor má dva režimy: letní režim a zimní režim. V letním režimu se stropní ventilátor otáčí proti směru hodinových ručiček a vytváří proud vzduchu směrem k nám. V zimním režimu se stropní ventilátor otáčí ve směru hodinových ručiček, čímž stahuje vzduch od země a tlačí teplý vzduch od stropu a jak víme, teplý vzduch stoupá ke stropu.

  Režim stropního ventilátoru

  Jak jsme již řekli, čističky vzduchu fungují jako ventilátor. Nicméně na rozdíl od ventilátorů se směry dodávání vzduchu u čističek vzduchu u různých modelů a výrobců liší. Existují dva typy provedení výstupu vzduchu, se kterými se můžeme setkat u moderních čističek vzduchu.

  Směr proudění vzduchu nahoru

  Většina čističek vzduchu používá k cirkulaci vzduchu v místnosti vzestupné směry výstupu vzduchu. Tyto čističky vzduchu nasávají vzduch zepředu, zezadu, ze stran nebo využívají směry 360 stupňů.

  Nemáte pocit, že by vám bylo chladněji, a tyto konstrukce proudění vzduchu způsobí, že v místnosti bude tepleji, protože stahují teplý vzduch od stropu. Můžeme tedy říci, že tyto čističky vzduchu jsou vhodné na zimu a v létě z nich nebudete mít žádný extra užitek.

  Čističku vzduchu Beurer LR 200 můžete mít nyní v akci za exkluzivní cenu.

  Několik příkladů: Coway AirMega 300 (přívod vzduchu zepředu dozadu a výstup vzduchu nahoru), Medify MA 40 (přívod vzduchu zezadu a výstup vzduchu nahoru), Levoit Core 300 (přívod vzduchu 360 stupňů a výstup vzduchu nahoru).

  Ideální pro: Vhodné pro zimní období

  Směr proudění vzduchu dopředu

  Lineární design přívodu a odvodu vzduchu lze vidět u věžových čističek vzduchu. Tyto čističky vzduchu nasávají vzduch ze zadní strany a dodávají ho směrem dopředu. Některé čističky vzduchu používají oscilační funkce, jako jsou stojanové ventilátory. Tyto typy čističek vzduchu můžete využívat v letním období.

  Několik příkladů: Čističky vzduchu Dyson jsou nejlepším příkladem těchto čističek vzduchu. Přestože u některých jejich čističek vzduchu můžete změnit směr proudění vzduchu dopředu nebo dozadu, dalšími příklady jsou čistička vzduchu Germ Guardian (odkaz na amazon), čistička vzduchu Honeywell AirGenius 6 (odkaz na amazon).

  Ideální pro: Vhodné pro letní sezónu

  Čistička vzduchu tedy nesníží teplotu v místnosti. Na základě rychlosti proudění vzduchu (CADR) a směru proudění se budete cítit ochlazeni nebo ne. Čistička vzduchu je zařízení, které můžete používat po celý rok. Některé typy konstrukce čističky vzduchu však můžete využít v některém ročním období mnohem lépe – vždy záleží na typu čitičky vzduchu.