Domů » Články » Jak vybrat čističku vzduchu pro všechny velikosti místností?

Jak vybrat čističku vzduchu pro všechny velikosti místností?

  Jak vybrat čističku vzduchu pro všechny velikosti místností?

  Při nákupu čističky vzduchu je důležité znát velikost místnosti. Čistička vzduchu je zbytečné zařízení, pokud nedokáže pokrýt ani celou ložnici. V tomto příspěvku se budeme zabývat žargonem používaným k měření velikosti místnosti a výkonu proudění vzduchu. Budeme také hovořit o různých zkratkách vzdáleností od výrobců, které používají k navýšení svých údajů. Na konci příručky se dozvíte, jak změřit a vypočítat přesnou plochu potřebnou k pokrytí místnosti.

  Jak velkou čističku vzduchu potřebuji?

  Nejprve je třeba vypočítat velikost místnosti, kterou potřebujete pro čištění vzduchu. Změřte délku a šířku místnosti a poté tato čísla vynásobte, abyste získali plochu místnosti. Pokud chcete zvolit velikost čističky vzduchu pro více místností, zjistěte údaje o velikosti jednotlivých místností a celkový součet sečtěte. Máte-li například obývací pokoj o rozloze 200 čtverečních stop a jídelnu o rozloze 180 čtverečních stop, celková plocha čtverečních stop pro čištění obou místností bude 200 + 180 = 380. Budete potřebovat čističku vzduchu s CADR, která zvládne pokrýt 380 čtverečních stop. Chcete-li vypočítat kapacitu čističky vzduchu v krychlových stopách, vynásobte plochu čtverečních stop místnosti výškou stropu.

  Co je to CADR?

  Clean Air Delivery Rate (CADR) je standardní měření vyvinuté organizací AHAM, které umožňuje spotřebitelům porovnávat výkon čističek vzduchu. Je uznávána americkou Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA) a Americkou plicní asociací. CADR udává objem filtrovaného vzduchu z čističky vzduchu v kubických stopách za minutu (CFM). Čím vyšší číslo, tím rychlejší a čistší vzduch dokáže přístroj dodat.

  Test CADR provádí Asociace výrobců domácích spotřebičů v rámci programu AHAM Verifide. Test se provádí nezávisle na úrovni hluku a výkonu filtrace vzduchu: prachu, pylu a kouře. Každý test určí účinnost čističky vzduchu při odstraňování konkrétních typů znečišťujících látek. Výsledek je obvykle vytištěn na krabici čističky vzduchu nebo v návodu. Další informace o hodnocení CADR najdete také na oficiálních stránkách AHAM.

  Nyní máte základní představu o CADR, Přejděme k hlavnímu tématu.

  Jaká je hodnota CADR potřebná k pokrytí místnosti?

  Podle pravidla 2/3 AHAM musí mít čistička vzduchu CADR minimálně dvě třetiny velikosti místnosti ve čtverečních stopách. Pro pokrytí místnosti o rozloze 200 čtverečních stop musí mít CADR minimálně 133 cfm. Je zřejmé, že čím vyšší je výkon CADR, tím rychleji a více vzduchu dokáže pokrýt.

  Velikost místnosti (čtvereční stopy) x 2 / 3 = minimální CADR čističky vzduchu.

  Ne všechny čističky vzduchu jsou stejné. Některé modely jsou určeny pouze pro miniaturní místnosti, zatímco jiné mohou pokrýt i celou obytnou halu. Níže uvedená tabulka je rychlým návodem pro výpočet CADR potřebného k vyčištění konkrétní velikosti místnosti.

  Rozměr místosti (ft)Výška stropu (ft)Celková hodnota (ft3)CADR potřebný v ft3/h
  10 x 10880065
  11 x 11896878
  12 x 1281,15293
  13 x 1381,352109
  14 x 1481,568126
  15 x 1581,800145
  16 x 1682,048165
  17 x 1782,312186
  18 x 1882,592209

  Jak změřit velikost místnosti podle CADR

  Opět vycházíme z pokynů AHAM a násobíme hodnotu CADR koeficientem 1,55. Například čistička vzduchu s kouřovým CADR 300 cfm může pokrýt až 465 čtverečních stop velikosti místnosti. Toto je oficiální vzorec AHAM založený na požadavku CADR na odstranění 80 % částic za předpokladu jedné výměny vzduchu v místnosti za hodinu.

  CADR (cfm) x 1,55 = velikost místnosti ve stopách čtverečních

  Je to tak jednoduché? Ne tak docela, protože výše uvedený výpočet vychází z ideální situace s konstantním výkonem při jedné výměně vzduchu za hodinu. Podle společnosti Oransi je třeba vzít v úvahu také výšku stropu. Lepší měření by bylo ve stopách krychlových. Namísto pouhého výpočtu délky a šířky místnosti musíme zohlednit hodnotu výšky stropu. Například velikost místnosti 200 čtverečních stop s výškou stropu 10 stop znamená, že místnost má 2000 krychlových stop.

  Náš názor? Výšku stropu ignorujte, protože ztěžuje celý výpočet. Vzhledem k tomu, že CADR má být pouze vodítkem určujícím, jakou velikost čističky vzduchu potřebujete, držte se pouze čísel o ploše čtverečních stop.

  Můžeme se spolehnout na čísla CADR?

  Čísla CADR jsou spolehlivým a dobrým měřítkem, protože jsou nezávisle testována v certifikované zkušební laboratoři v New Yorku. CADR však není bez chyby a je třeba zohlednit více faktorů. Pojďme se věnovat běžným problémům jednomu po druhém.

  Existence CADR spočívá ve vytvoření standardizovaného měření, které mohou používat všechny značky. To chrání spotřebitele před klamáním ze strany výrobců v údajích o výkonu. Problémem je, že CADR se opírá o distribuci proudění vzduchu a na tu se některé čističky vzduchu nezaměřují. Dobrým příkladem může být termodynamická technologie TSS společnosti Airfree, která využívá spíše teplo než proudění vzduchu. Dalším problémem je, že testy CADR se provádějí při nastavení nejvyšší rychlosti ventilátoru, nikoliv celkové rychlosti. Velká nevýhoda pro výrobce, kteří nabízí více rychlostí pro lepší využitelnost. Test CADR také neměří výkonnost vzduchového filtru v průběhu času.

  Čističku vzduchu Beurer LR 200 můžete mít nyní v akci za exkluzivní cenu.

  Kvalita filtru bude mít přímý vliv na hodnoty, které CADR nezohledňuje. Například filtr typu True HEPA má hustší sestavu, čímž vytváří silnější odpor proudění vzduchu než horší filtr typu HEPA. Filtr s aktivním uhlím o hmotnosti 15 liber má lepší filtraci kouře než uhlíkový list, ale skóre CADR více zvýhodňuje tenký uhlíkový list. Přídavná filtrace, jako je UV světlo a ionizátor, je v testu CADR také vynechána, stejně jako částice plynu menší než 0,3 mikronu. S tím vším nyní chápete, proč se někteří výrobci nechtějí účastnit certifikačního programu AHAM.

  Jak je to s velikostí místnosti čističky vzduchu? Je spolehlivá?

  Je, ale spoléháte se na to, že vám údaje poskytnou sami výrobci. Mohou zvýšit svá čísla v kontrolovaném prostředí, jako je prázdná místnost nebo krátká výška stropu. Několik špatných vajec výrobce by dokonce mohlo uživatele uvést v omyl čísly krychlových stop než čtverečních stop. Plocha místnosti není totéž co Plocha místnosti. Další běžnou taktikou je použití nižších hodnot výměny vzduchu za hodinu pro zobrazení větších čísel. Výměna vzduchu za hodinu (ACH) označuje, kolikrát za hodinu dokáže čistička vzduchu přefiltrovat celý objem vzduchu v určené místnosti. Například pokrytí 200 čtverečních stop při 2 výměnách vzduchu za hodinu se sníží na polovinu (100 čtverečních stop) při 4 výměnách vzduchu za hodinu. Většina značek uvádí pokrytí 200 čtverečních stop s malou poznámkou o vyloučení odpovědnosti.

  Jak velkou čističku vzduchu potřebuji?

  Výběr správné velikosti čističky vzduchu je velmi důležitý pro odstranění prachu, alergenů, bakterií, kouře a zápachu v místnosti. Poté, co jste určili velikost místnosti o čtverečních metrech potřebných pro čištění vzduchu, změřte prostor, na který hodláte čističku vzduchu umístit. Abyste z čističky vzduchu vytěžili maximum, vypočítáme potřebnou velikost místnosti na základě 2 výměn vzduchu za hodinu:

  • Malá velikost místnosti (koupelna, ložnice, osobní pracovní prostor) – Vyberte si malou čističku vzduchu, např. stolní nebo v provedení mini tower, která může pokrýt až 200 čtverečních stop.
  • Střední velikost místnosti (obývací pokoj, studio, malý sklep, koupelna s připojenou vanou) – Vyberte si čističku vzduchu střední třídy, která může pokrýt 201 až 399 čtverečních stop.
  • Větší velikost místnosti (obývací hala, hlavní ložnice, kancelář, sklep, garáž) – Vyberte si čističku vzduchu nejvyšší třídy, která dokáže pokrýt 400 čtverečních stop a více.
  • Čistička vzduchu pro celý dům – Lze ji přizpůsobit podle půdorysu vašeho domu. Nákladné problematické nastavení.

  Osoba s přecitlivělostí nebo astmatem bude potřebovat čističku vzduchu HEPA s dvojnásobným výkonem proudění vzduchu, která jí pomůže zvládat její příznaky. Jinými slovy, čistička vzduchu musí čistit vzduch rychlostí 4 výměny za hodinu, aby důkladně odstranila mikroskopické alergeny ve vzduchu. Vyšší frekvence čištění chrání astmatika před vdechováním škodlivých částic. Z tohoto důvodu bude třeba snížit oficiální doporučenou velikost místnosti čističky vzduchu na polovinu oproti výše uvedenému pokynu.

  Pokud není řešením CADR a velikost místnosti, na co se mohu spolehnout?

  Na sebe. Tím mám na mysli provést vlastní průzkum a srovnání a určit, co je pro vaše potřeby nejlepší. CADR nebo velikost místnosti s čističkou vzduchu je dobrým začátkem. Pak se rozvětvěte na hloubku filtrů, použitou technologii a režim čištění. Když už jste v tom, zvažte rozměry, spotřebu energie a hlučnost. Nakonec se zaměřte na pověst značky a údržbu, protože ta ovlivní životnost čističky vzduchu.

  Ideálním místem, kde začít, je naše stránka s porovnáním čističek vzduchu.

  Podle společnosti Market Watch se předpokládá, že trh se systémy čištění vzduchu přesáhne do roku 2024 více než 24 miliard USD, což představuje 8% nárůst prognóz složené roční míry růstu (CAGR) od roku 2015. Vzhledem k tomu, že trendy na světovém trhu nadále prudce rostou, velké značky pumpují stále více modelů. To vytváří na spotřebitelském trhu zmatek díky rozšířené nabídce dostupných čističek vzduchu HEPA. Mnoho spotřebitelů by si vybralo levnější, ale nesprávný typ čističky vzduchu, která nedokáže vyčistit celou místnost. Naším úkolem je poskytnout vám lepší přehled o čističce vzduchu a zjistit, jakou plochu v místnosti dokáže pokrýt.

  Často kladené otázky

  Může být čistička vzduchu pro místnost příliš velká?

  Vždy je lepší zvolit větší čističku vzduchu než menší, protože může pokrýt větší prostor a více místností s otevřenými dveřmi. Malá čistička vzduchu postačí k vyčištění vzduchu pouze v jedné místnosti. Velká čistička vzduchu však může být velká a neskladná, takže zabere hodně místa v místnosti. Provozní náklady jsou také mnohem vyšší kvůli dodatečnému výkonu proudění vzduchu. Pokud potřebujete pokrýt jednu místnost o známých rozměrech, změřte velikost místnosti a poté se rozhodněte pro správnou velikost čističky vzduchu.

  Bude malá čistička vzduchu fungovat ve velké místnosti?

  Stolní malá čistička vzduchu není ve velké místnosti účinná kvůli omezenému výkonu filtrování vzduchu a kompaktním rozměrům. Velká čistička vzduchu dokáže pokrýt více místností najednou při otevřených dveřích. Místo toho, abyste se rovnou rozhodli pro velkou čističku vzduchu, změřte si velikost místnosti, abyste získali dokonalý model bez dodatečných nákladů a objemnosti. Čistička vzduchu správné velikosti dokáže odstranit prach, plísně, pyl, zvířecí srst, choroboplodné zárodky a kouř v místnosti.